"Mini" supermasívne čierne diery môžu obsahovať návody k rastu týchto obrov
Objav supermasívnej čiernej diery v relatívne malej galaxii by mohol astronómom pomôcť odhaliť záhadu okolo toho, ako tie najväčšie čierne diery rastú.
Webbov teleskop dosiahol historický okamih, rozvinul hlavné zrkadlo
Teleskop Jamesa Webba plne rozvinul svoje 6,5-metrové pozlátené primárne zrkadlo, čím úspešne dokončil poslednú fázu prípravy na vedecké pozorovania.
Ako misia Psyche NASA preskúma nepreskúmaný svet
Sonda Psyche od NASA, ktorá odštartuje v auguste 2022 a dorazí k pásu asteroidov v roku 2026, bude obiehať svet, ktorý sotva dokážeme pozorovať zo Zeme a ktorý sme nikdy nenavštívili.
Do vesmíru odštartoval teleskop Jamesa Webba
Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA odštartoval v sobotu o 13:20 SEČ na rakete Ariane 5 z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guyane v Južnej Amerike.
Štart teleskopu Jamesa Webba od NASA bol opäť odložený až na 24. decembra
Tím teleskopu Jamesa Webba rieši problém s komunikáciou medzi teleskopom a jeho nosnou raketou.
Bola objavená ultraľahká a super rýchla extrasolárna planéta
Medzinárodný tím vedcov na čele s Inštitútom pre planetárny výskum DLR charakterizuje novoobjavenú extrasolárnu planétu GJ367b.
ExoMars objavuje skrytú vodu v Grand Canyone na Marse
ESA-Roscosmos ExoMars Trace Gas Orbiter objavil značné množstvo vody v kaňone systému Valles Marineris na Marse.
NASA po prvý raz vstupuje do slnečnej atmosféry a prináša nové objavy
Veľký míľnik a nové výsledky zo sondy NASA Parker Solar Probe boli oznámené 14. decembra na tlačovej konferencii na jesennom stretnutí Americkej geofyzikálnej únie v New Orleans. Výsledky boli publikované v časopise Physical Review Letters a prijaté na publikovanie v časopise Astrophysical Journal.
Sonda Juno "počuje" Jupiterov mesiac
Zvuková stopa zozbieraná počas preletu misie Jupiter cez Ganymede ponúka dramatickú jazdu. Je to jeden z vrcholov misií, o ktoré sa vedci podelili na brífingu na jesennom stretnutí Americkej geofyzikálnej únie.
Nebeské úkazy spestria sviatočné obdobie
Aj v zimnom období môžeme na nočnej oblohe pozorovať nebeské divadlo. V nadchádzajúcich sviatočných dňoch budú v činnosti dva meteorické roje. Nebude chýbať ani vianočná kométa.
Táto fotografia Slnka sa skladá zo 150-tisíc jednotlivých záberov
Ako vyzerá povrch Slnka, našej najbližšej hviezdy? Pozrieť sa naň môžete na fotografii astrofotografa Andrewa McCarthyho. Tvrdí, že je to jeho najdetailnejší záber našej hviezdy
Vesmírna pošta na Slovensku – pošlite pohľadnicu do vesmíru raketou spoločnosti Blue Origin
Slovenská verejnosť má príležitosť pripraviť si pohľadnice a poslať ich do vesmíru. Po návrate z vesmíru budú pohľadnice certifikované pečiatkou "Flown to Space" a doručené naspäť.
Raketa SpaceX Falcon 9 vyniesla nový röntgenový vesmírny teleskop IXPE od NASA
IXPE bude skúmať fyziku niektorých z najdynamickejších objektov vesmíru: čierne diery a neutrónové hviezdy.
Vedci objavili galaxiu, ktorá nemá v sebe žiadnu temnú hmotu
Podľa súčasných poznatkov môže temná hmota pomáhať držať galaxie pokope. Prečo ale v tejto jednej chýba?
Kométy v 4. štvrťroku 2021
V článku nájdete stručný prehľad pozorovateľných komét. Informácie sú zo stránky Astronomického ústavu SAV.
Meteorické roje v 4. štvrťroku 2021
V článku nájdete stručný prehľad pozorovateľných meteorických rojov. Informácie sú zo stránky Astronomického ústavu SAV.
Ukončili prvú fázu opráv na observatóriu na Skalnatom plese
Stavebníci, ktorí od 20. júla 2021 opravovali kupoly observatória na Skalnatom plese, v utorok 16. novembra vedeniu Astronomického ústavu SAV odovzdali dokončené dielo. Počas uplynulých štyroch mesiacov vymenili vnútorný aj vonkajší drevený obklad na kupolách a pôvodnú plechovú krytinu nahradili modernou hliníkovou. Aj napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam, ktoré v lete a na jeseň panovali v Tatrách, a obmedzenej prevádzke lanovky spôsobenej pandémiou COVID-19, dodávatelia dodržali stanovené termíny a prvú fázu opráv sa im podarilo ukončiť včas.
Vedci možno prvý raz v histórii objavili planétu mimo našej galaxie
Astronómovia objavili náznaky toho, čo by mohla byť prvá planéta objavená mimo našej galaxie. Doteraz bolo nájdených takmer 5 000 exoplanét, ale všetky sa nachádzali v našej Galaxii.
Južná Kórea otestovala prvú vlastnú vesmírnu raketu
Južná Kórea koncom októbra otestovala svoju prvú vesmírnu raketu vlastnej výroby. Štyridsaťsedemmetrová trojstupňová raketa Nuri vzlietla z vesmírneho strediska Naro na rovnomennom ostrovčeku pri južnom pobreží krajiny. Dostať na orbitu cvičný náklad v podobe 1,5-tonového bloku z nehrdzavejúcej ocele a hliníka sa však rakete nepodarilo.
Blížia sa k nám kométy pozorovateľné malými ďalekohľadmi
Nočnú oblohu v závere roka ozdobia dve kométy, ktoré budú zo Slovenska pozorovateľné aj malými ďalekohľadmi. K Zemi sa po šiestich rokoch vracia krátkoperiodická kométa Čurjumov-Gerasimenko. Kométa Leonard, ktorej obežná doba je približne 70 000 rokov, bola objavená začiatkom tohto roka a jej jasnosť sa bude pohybovať na hranici viditeľnosti voľným okom.